W Tarnobrzegu

Weekend cudów. Paczki z prezentami dotarły do rodzin

Weekend cudów. Paczki z prezentami dotarły do rodzin

Szlachetna Paczka pomogła przed świętami 37 potrzebującym rodzinom z Tarnobrzega i okolic. Dla obdarowanych, darczyńców i wolontariuszy finał akcji, sobota i niedziela, to dni wielkich emocji. 

Niektórym wzruszenie odbiera głos. Uśmiechają się, a po twarzy spływają im łzy. Pani Elżbieta, która opiekuje się schorowanymi rodzicami sama ratując swoje zdrowie, nie może uwierzyć w to, co widzi. Kilkadziesiąt pięknie opakowanych pudeł, a w nich to co najpotrzebniejsze – chemia gospodarcza, jedzenie i nowa, ciepła kołdra.

O niej mówiła wolontariuszom Szlachetnej Paczki, którzy wcześniej odwiedzali zgłoszone do programu rodziny, żeby sprawdzić, jak naprawdę wygląda ich życie i czego im brakuje. Historie bohaterów są poruszające. W trudną sytuację najczęściej wpędza ludzi choroba, niepełnosprawność, śmierć bliskiego, kto utrzymywał domowników ale też starość i samotność.

– Takich właśnie osób, seniorów i samotnych, wsparliśmy w tym roku najwięcej – mówi Urszula Kobyłecka, wolontariuszka tarnobrzeskiego sztabu. Pomoc Szlachetnej Paczki ma motywować, dawać siłę do zmian. Pokazać, że gdzieś obok nas są ludzie gotowi bezinteresownie pomagać.

Paczka ładuje pozytywną energią także wolontariuszy. Katarzyna Trofiniak z katolickiego liceum mówi, że nigdy nie przeżyła takich emocji. – Dla nas to są małe rzeczy, a dla naszych rodzin te paczki to coś wielkiego. Starszy pan wyznał mi, że nigdy w życiu nie miał tak dobrych świąt, jakie będą teraz…Podobne odczucia po odwiedzinach w domach mają jej szkolne koleżanki Julia Janusz i Klaudia Batorska. Zachwycone, że ludzie potrafią pomagać obcym, zaskoczone tym, że obdarowywani są tak wdzięczni i nie wstydzą się okazywać emocji.

Potrzebujący do ostatniej chwili nie wiedzą, że wolontariusze zapukają właśnie do nich. To darczyńcy decydują, którym osobom chcą pomóc przygotowując paczkę. – Dla nas to jest wielkie szczęście, że mogliśmy się z kimś podzielić – wzrusza się do łez Barbara Szczepanek z Tarnobrzega, która dowiozła w sobotę pakunki do magazynu w „Budowlance”. – Wybraliśmy starszego pana, któremu chcieliśmy sprawić radość. Udało się kupić wszystko co potrzebne. Paczkę o wartości 800 zł pani Barbara zrobiła z przyjaciółmi i sąsiadami. Złożyło się na nią dziesięć osób.

Paczki zwykle darczyńcy przygotowują wspólnymi siłami. Jest ich sporo i nie są lekkie. Do 37 rodzin pojechały m.in. lodówki, pralki, sprzęt agd, żywność, ubrania, zabawki. Jakieś dziecko ucieszył już ogromny pluszowy miś. Do paczek ofiarodawcy dołączyli kartki z najlepszymi życzeniami. W Tarnobrzegu w pomoc zaangażowali się m.in. prezydent i pracownicy urzędu miasta, sportowcy z Kopalni Mocy, grupa skrzyknięta przez radnego Sławomira Partykę, Zespół Szkół Społecznych im. Małego Księcia. Paczki dowiozła też szkoła podstawowa w Krakowie, wielu prywatnych darczyńców, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

Swoją rodzinę wybrali także sami wolontariusze. W sztabie pod kierunkiem liderki Katarzyny Szuby pracowało ich 29. Większość z nich akcję wspiera od lat. Na finał włożyli koszulki z napisem „Lubię ludzi”. – To najważniejsze, żeby się tu w ogóle znaleźć – mówi Magdalena Rawska, mama wolontariuszki Julii Wnęk. Weekend poświęciła na pomoc w sztabie, gdzie podczas kulminacji akcji każde ręce są na wagę złota. Jest też okazja by porozmawiać o tym, czy ludzie są dobrzy. – W gębi duszy są, ale już dawno o tym zapomnieli. Złość się udziela, ale dobro jest bardziej „zaraźliwe”. A takie spotkania służą dokopaniu się do istniejących pokładów dobra, o których dawno zapomnieliśmy – uważa pani Magdalena.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcie zbiorowe wolontariuszy – fot.Dariusz Pietranis

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021