W Tarnobrzegu

Weekend cudów. Paczki z prezentami dotarły do rodzin

Weekend cudów. Paczki z prezentami dotarły do rodzin

Szlachetna Paczka pomogła przed świętami 37 potrzebującym rodzinom z Tarnobrzega i okolic. Dla obdarowanych, darczyńców i wolontariuszy finał akcji, sobota i niedziela, to dni wielkich emocji. 

Niektórym wzruszenie odbiera głos. Uśmiechają się, a po twarzy spływają im łzy. Pani Elżbieta, która opiekuje się schorowanymi rodzicami sama ratując swoje zdrowie, nie może uwierzyć w to, co widzi. Kilkadziesiąt pięknie opakowanych pudeł, a w nich to co najpotrzebniejsze – chemia gospodarcza, jedzenie i nowa, ciepła kołdra.

O niej mówiła wolontariuszom Szlachetnej Paczki, którzy wcześniej odwiedzali zgłoszone do programu rodziny, żeby sprawdzić, jak naprawdę wygląda ich życie i czego im brakuje. Historie bohaterów są poruszające. W trudną sytuację najczęściej wpędza ludzi choroba, niepełnosprawność, śmierć bliskiego, kto utrzymywał domowników ale też starość i samotność.

– Takich właśnie osób, seniorów i samotnych, wsparliśmy w tym roku najwięcej – mówi Urszula Kobyłecka, wolontariuszka tarnobrzeskiego sztabu. Pomoc Szlachetnej Paczki ma motywować, dawać siłę do zmian. Pokazać, że gdzieś obok nas są ludzie gotowi bezinteresownie pomagać.

Paczka ładuje pozytywną energią także wolontariuszy. Katarzyna Trofiniak z katolickiego liceum mówi, że nigdy nie przeżyła takich emocji. – Dla nas to są małe rzeczy, a dla naszych rodzin te paczki to coś wielkiego. Starszy pan wyznał mi, że nigdy w życiu nie miał tak dobrych świąt, jakie będą teraz…Podobne odczucia po odwiedzinach w domach mają jej szkolne koleżanki Julia Janusz i Klaudia Batorska. Zachwycone, że ludzie potrafią pomagać obcym, zaskoczone tym, że obdarowywani są tak wdzięczni i nie wstydzą się okazywać emocji.

Potrzebujący do ostatniej chwili nie wiedzą, że wolontariusze zapukają właśnie do nich. To darczyńcy decydują, którym osobom chcą pomóc przygotowując paczkę. – Dla nas to jest wielkie szczęście, że mogliśmy się z kimś podzielić – wzrusza się do łez Barbara Szczepanek z Tarnobrzega, która dowiozła w sobotę pakunki do magazynu w “Budowlance”. – Wybraliśmy starszego pana, któremu chcieliśmy sprawić radość. Udało się kupić wszystko co potrzebne. Paczkę o wartości 800 zł pani Barbara zrobiła z przyjaciółmi i sąsiadami. Złożyło się na nią dziesięć osób.

Paczki zwykle darczyńcy przygotowują wspólnymi siłami. Jest ich sporo i nie są lekkie. Do 37 rodzin pojechały m.in. lodówki, pralki, sprzęt agd, żywność, ubrania, zabawki. Jakieś dziecko ucieszył już ogromny pluszowy miś. Do paczek ofiarodawcy dołączyli kartki z najlepszymi życzeniami. W Tarnobrzegu w pomoc zaangażowali się m.in. prezydent i pracownicy urzędu miasta, sportowcy z Kopalni Mocy, grupa skrzyknięta przez radnego Sławomira Partykę, Zespół Szkół Społecznych im. Małego Księcia. Paczki dowiozła też szkoła podstawowa w Krakowie, wielu prywatnych darczyńców, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

Swoją rodzinę wybrali także sami wolontariusze. W sztabie pod kierunkiem liderki Katarzyny Szuby pracowało ich 29. Większość z nich akcję wspiera od lat. Na finał włożyli koszulki z napisem “Lubię ludzi”. – To najważniejsze, żeby się tu w ogóle znaleźć – mówi Magdalena Rawska, mama wolontariuszki Julii Wnęk. Weekend poświęciła na pomoc w sztabie, gdzie podczas kulminacji akcji każde ręce są na wagę złota. Jest też okazja by porozmawiać o tym, czy ludzie są dobrzy. – W gębi duszy są, ale już dawno o tym zapomnieli. Złość się udziela, ale dobro jest bardziej “zaraźliwe”. A takie spotkania służą dokopaniu się do istniejących pokładów dobra, o których dawno zapomnieliśmy – uważa pani Magdalena.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcie zbiorowe wolontariuszy – fot.Dariusz Pietranis

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021