W Tarnobrzegu

„Wesela” nie będzie ?!

„Wesela” nie będzie ?!

Wygląda na to, że tarnobrzeżanie nie spotkają się 2 września na Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Powód, dla którego Miejska Biblioteka Publiczna zrezygnowała z akcji jest tak prozaiczny, że aż przykro o tym mówić.

Placówka od wielu tygodni przygotowywała się do lokalnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainaugurowanej przez prezydenta RP. Zeszłoroczna, kiedy to lekturą było dzieło Henryka Sienkiewicza, cieszyła wielkim zainteresowaniem. Skwer biblioteki był oblegany przez wiele godzin przez miłośników literatury, którzy wcześniej pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki.

O tegorocznej akcji informowały plakaty i notki w mediach. Dziś okazało się, że już nieaktualne. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Mazur przyznała, że w tym roku do czytania zgłosiły się tylko dwie osoby. – Na chętnych czekaliśmy od 8 do 21 sierpnia. Jest mi przykro, ale podjęłam decyzję o odwołaniu akcji – mówi Stanisława Mazur. Dodaje, że biblioteka, mimo wystosowanych próśb o współpracę przy organizacji Narodowego Czytania, nie otrzymała wsparcia od innych placówek kultury w mieście.

– Gdyby znalazło się chociaż dziesięć chętnych osób nie odwołalibyśmy akcji. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, by uratować sytuację to zapraszamy, prosimy o kontakt. Spotkanie takie wymaga przygotowania od strony technicznej m.in. miejsc, nagłośnienia – mówi pani dyrektor.

Czy w Tarnobrzegu można liczyć na pospolite ruszenie czytelników ?

Wioletta Wojtkowiak

Oto co napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda: „Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój “Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury”.

Na zdjęciu ubiegłoroczne czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

rta24.eu20 lipca 2021

Tarnobrzeg. Złóż wniosek o kartę abonamentową

rta24.eu16 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021