W Tarnobrzegu

„Wesela” nie będzie ?!

„Wesela” nie będzie ?!

Wygląda na to, że tarnobrzeżanie nie spotkają się 2 września na Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Powód, dla którego Miejska Biblioteka Publiczna zrezygnowała z akcji jest tak prozaiczny, że aż przykro o tym mówić.

Placówka od wielu tygodni przygotowywała się do lokalnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainaugurowanej przez prezydenta RP. Zeszłoroczna, kiedy to lekturą było dzieło Henryka Sienkiewicza, cieszyła wielkim zainteresowaniem. Skwer biblioteki był oblegany przez wiele godzin przez miłośników literatury, którzy wcześniej pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki.

O tegorocznej akcji informowały plakaty i notki w mediach. Dziś okazało się, że już nieaktualne. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Mazur przyznała, że w tym roku do czytania zgłosiły się tylko dwie osoby. – Na chętnych czekaliśmy od 8 do 21 sierpnia. Jest mi przykro, ale podjęłam decyzję o odwołaniu akcji – mówi Stanisława Mazur. Dodaje, że biblioteka, mimo wystosowanych próśb o współpracę przy organizacji Narodowego Czytania, nie otrzymała wsparcia od innych placówek kultury w mieście.

– Gdyby znalazło się chociaż dziesięć chętnych osób nie odwołalibyśmy akcji. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, by uratować sytuację to zapraszamy, prosimy o kontakt. Spotkanie takie wymaga przygotowania od strony technicznej m.in. miejsc, nagłośnienia – mówi pani dyrektor.

Czy w Tarnobrzegu można liczyć na pospolite ruszenie czytelników ?

Wioletta Wojtkowiak

Oto co napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda: „Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój “Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury”.

Na zdjęciu ubiegłoroczne czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021