W Tarnobrzegu

„Wesela” nie będzie ?!

„Wesela” nie będzie ?!

Wygląda na to, że tarnobrzeżanie nie spotkają się 2 września na Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Powód, dla którego Miejska Biblioteka Publiczna zrezygnowała z akcji jest tak prozaiczny, że aż przykro o tym mówić.

Placówka od wielu tygodni przygotowywała się do lokalnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainaugurowanej przez prezydenta RP. Zeszłoroczna, kiedy to lekturą było dzieło Henryka Sienkiewicza, cieszyła wielkim zainteresowaniem. Skwer biblioteki był oblegany przez wiele godzin przez miłośników literatury, którzy wcześniej pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki.

O tegorocznej akcji informowały plakaty i notki w mediach. Dziś okazało się, że już nieaktualne. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Mazur przyznała, że w tym roku do czytania zgłosiły się tylko dwie osoby. – Na chętnych czekaliśmy od 8 do 21 sierpnia. Jest mi przykro, ale podjęłam decyzję o odwołaniu akcji – mówi Stanisława Mazur. Dodaje, że biblioteka, mimo wystosowanych próśb o współpracę przy organizacji Narodowego Czytania, nie otrzymała wsparcia od innych placówek kultury w mieście.

– Gdyby znalazło się chociaż dziesięć chętnych osób nie odwołalibyśmy akcji. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, by uratować sytuację to zapraszamy, prosimy o kontakt. Spotkanie takie wymaga przygotowania od strony technicznej m.in. miejsc, nagłośnienia – mówi pani dyrektor.

Czy w Tarnobrzegu można liczyć na pospolite ruszenie czytelników ?

Wioletta Wojtkowiak

Oto co napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda: „Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury”.

Na zdjęciu ubiegłoroczne czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021