kultura i rozrywka

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

ZSLwP2

 

Grupa pasjonatów, w tym głównie ludzie związani z kulturą, sztuką, mediami zachęcają mieszkańców regionu i całej Polski do wsparcia pomysłu fundacji GaMon.

Cel jest jeden. Znaleźć fundusze, dokładnie 25 tys. zł na zakup hafciarki, czyli urządzenia, dzięki któremu wykonanie haftu będzie tańsze i szybsze. Chodzi o wykonywanie haftów nie byle jakich, konkretnie lasowiackich.

Według etnografów obszar powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego kolbuszowskiego, mieleckiego zamieszkiwali Lasowiacy. Była to grupa, która miała bogato rozwiniętą sferę obrzędowości i wierzeń. Lasowiacy posiadali również swoje charakterystyczne stroje. Prostota kroju i skromność zdobień wyróżniały go na tle innych regionów.

Ten ostatni element postanowiła wykorzystać Justyna Wesołowska projektantka mody, pochodząca z gminy Gorzyce, a zawodowo związana Tarnobrzegiem. W 2019 roku stworzyła kolekcję w oparciu o wzornictwo lasowiackie. Kolekcją zaprezentowała po raz pierwszy w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, później w Sandomierzu oraz w Nowym Jorku podczas Parady Pułaskiego.

Mieszkańcy regionu entuzjastycznie przyjęli modową propozycję projektantki. Pasy z lasowiackim sercem z chęcią zakładają mieszkanki regionu, ale i włodarze samorządów Gorzyc i Tarnobrzega, na ważne spotkania i uroczystości o charakterze patriotycznym zakładają koszule i pasy ze zdobieniami lasowiackimi.

– Zdajemy sobie jednak sprawę, że haft ręczny jest dość drogi i nie zawsze finansowo dostępny dla każdego, dlatego z grupą przyjaciół, którzy związani są z naszą fundacją GaMon postanowiliśmy wziąć udział w projekcie „Polak potrafi”. W ten sposób szukamy funduszy na zakup urządzenia, które pozwoli nam haftować taniej i szybciej – wyjaśnia Justyna Wesołowska, prezes fundacji GaMon.

Główną myślą i ideą osób, które wspierają pomysł fundacji na zakup hafciarki jest ocalenie od zapomnienie kultury lasowiackiej, a jest to możliwe tylko poprzez jej szerokie upowszechnianie. – Chcemy, żeby nasze serce lasowiackie, było tak modne jak góralska parzenica – podkreślają zgodnym chórem, współcześni Lasowicy. W tym sercu, które kryje przepiękną legendę o miłości, w sercu pełnym nadziei i wiary chcą rozkochać całą Polskę – od morza aż po Tatry.

 

Żródło U.G. Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rta24.eu9 lutego 2021

Ponad 90 tysięcy z tarnobrzeskich puszek WOŚP, aukcje nadal trwają

rta24.eu1 lutego 2021

Boginie w Galerii TDK – wystawa prac Agaty Zarzyckiej

rta24.eu19 stycznia 2021

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu7 stycznia 2021

Własna firma w 3 krokach – bezpłatne webinaria

rta24.eu30 grudnia 2020

Rusza V Plebiscyt Sportowy na najpopularniejszego sportowca portalu rta24.eu

rta24.eu29 grudnia 2020