kultura i rozrywka

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

ZSLwP2

 

Grupa pasjonatów, w tym głównie ludzie związani z kulturą, sztuką, mediami zachęcają mieszkańców regionu i całej Polski do wsparcia pomysłu fundacji GaMon.

Cel jest jeden. Znaleźć fundusze, dokładnie 25 tys. zł na zakup hafciarki, czyli urządzenia, dzięki któremu wykonanie haftu będzie tańsze i szybsze. Chodzi o wykonywanie haftów nie byle jakich, konkretnie lasowiackich.

Według etnografów obszar powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego kolbuszowskiego, mieleckiego zamieszkiwali Lasowiacy. Była to grupa, która miała bogato rozwiniętą sferę obrzędowości i wierzeń. Lasowiacy posiadali również swoje charakterystyczne stroje. Prostota kroju i skromność zdobień wyróżniały go na tle innych regionów.

Ten ostatni element postanowiła wykorzystać Justyna Wesołowska projektantka mody, pochodząca z gminy Gorzyce, a zawodowo związana Tarnobrzegiem. W 2019 roku stworzyła kolekcję w oparciu o wzornictwo lasowiackie. Kolekcją zaprezentowała po raz pierwszy w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, później w Sandomierzu oraz w Nowym Jorku podczas Parady Pułaskiego.

Mieszkańcy regionu entuzjastycznie przyjęli modową propozycję projektantki. Pasy z lasowiackim sercem z chęcią zakładają mieszkanki regionu, ale i włodarze samorządów Gorzyc i Tarnobrzega, na ważne spotkania i uroczystości o charakterze patriotycznym zakładają koszule i pasy ze zdobieniami lasowiackimi.

– Zdajemy sobie jednak sprawę, że haft ręczny jest dość drogi i nie zawsze finansowo dostępny dla każdego, dlatego z grupą przyjaciół, którzy związani są z naszą fundacją GaMon postanowiliśmy wziąć udział w projekcie „Polak potrafi”. W ten sposób szukamy funduszy na zakup urządzenia, które pozwoli nam haftować taniej i szybciej – wyjaśnia Justyna Wesołowska, prezes fundacji GaMon.

Główną myślą i ideą osób, które wspierają pomysł fundacji na zakup hafciarki jest ocalenie od zapomnienie kultury lasowiackiej, a jest to możliwe tylko poprzez jej szerokie upowszechnianie. – Chcemy, żeby nasze serce lasowiackie, było tak modne jak góralska parzenica – podkreślają zgodnym chórem, współcześni Lasowicy. W tym sercu, które kryje przepiękną legendę o miłości, w sercu pełnym nadziei i wiary chcą rozkochać całą Polskę – od morza aż po Tatry.

 

Żródło U.G. Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

TRWA 13. EDYCJA KONKURSU „POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ”

rta24.eu27 marca 2020

Sześciolatek z koronawirusem.

rta24.eu26 marca 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

rta24.eu26 marca 2020

Nie poświęcimy pokarmów na Wielkanoc.

rta24.eu26 marca 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Komunikat Dyrektora Szpitala

rta24.eu23 marca 2020

Pierwszy przypadek koronawirusa w Tarnobrzegu

rta24.eu20 marca 2020

Zarządzenie Biskupa Sandomierskiego

rta24.eu11 marca 2020