kultura i rozrywka

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

Wesprzyj lokalnie Fundacje Ga Mon – cel to zakup hafciarki

ZSLwP2

 

Grupa pasjonatów, w tym głównie ludzie związani z kulturą, sztuką, mediami zachęcają mieszkańców regionu i całej Polski do wsparcia pomysłu fundacji GaMon.

Cel jest jeden. Znaleźć fundusze, dokładnie 25 tys. zł na zakup hafciarki, czyli urządzenia, dzięki któremu wykonanie haftu będzie tańsze i szybsze. Chodzi o wykonywanie haftów nie byle jakich, konkretnie lasowiackich.

Według etnografów obszar powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego kolbuszowskiego, mieleckiego zamieszkiwali Lasowiacy. Była to grupa, która miała bogato rozwiniętą sferę obrzędowości i wierzeń. Lasowiacy posiadali również swoje charakterystyczne stroje. Prostota kroju i skromność zdobień wyróżniały go na tle innych regionów.

Ten ostatni element postanowiła wykorzystać Justyna Wesołowska projektantka mody, pochodząca z gminy Gorzyce, a zawodowo związana Tarnobrzegiem. W 2019 roku stworzyła kolekcję w oparciu o wzornictwo lasowiackie. Kolekcją zaprezentowała po raz pierwszy w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, później w Sandomierzu oraz w Nowym Jorku podczas Parady Pułaskiego.

Mieszkańcy regionu entuzjastycznie przyjęli modową propozycję projektantki. Pasy z lasowiackim sercem z chęcią zakładają mieszkanki regionu, ale i włodarze samorządów Gorzyc i Tarnobrzega, na ważne spotkania i uroczystości o charakterze patriotycznym zakładają koszule i pasy ze zdobieniami lasowiackimi.

– Zdajemy sobie jednak sprawę, że haft ręczny jest dość drogi i nie zawsze finansowo dostępny dla każdego, dlatego z grupą przyjaciół, którzy związani są z naszą fundacją GaMon postanowiliśmy wziąć udział w projekcie „Polak potrafi”. W ten sposób szukamy funduszy na zakup urządzenia, które pozwoli nam haftować taniej i szybciej – wyjaśnia Justyna Wesołowska, prezes fundacji GaMon.

Główną myślą i ideą osób, które wspierają pomysł fundacji na zakup hafciarki jest ocalenie od zapomnienie kultury lasowiackiej, a jest to możliwe tylko poprzez jej szerokie upowszechnianie. – Chcemy, żeby nasze serce lasowiackie, było tak modne jak góralska parzenica – podkreślają zgodnym chórem, współcześni Lasowicy. W tym sercu, które kryje przepiękną legendę o miłości, w sercu pełnym nadziei i wiary chcą rozkochać całą Polskę – od morza aż po Tatry.

 

Żródło U.G. Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021