W Tarnobrzegu

Więcej konsekwencji!

Więcej konsekwencji!

Władze Tarnobrzegu wprowadzają kolejne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Byłoby dobrze gdyby to był dobrze przemyślany krok w dalekosiężnym planie rozwoju gospodarczego miasta. Czy tak jest na pewno? Można mieć co do tego pewne wątpliwości. Przyjęte ostatnio zwolnienia od podatku od nieruchomości w Parku Przemysłowo – Technologicznym wyglądają bardziej na gorączkowe poszukiwanie jakiegoś rozwiązania dla tego przedsięwzięcia.Wydawało się że szansą na ożywienie TPPT będą udane targi ślubne, ale tak się nie stało.

PROSTY I STABILNY SYSTEM PODATKOWY

Jaki system podatków przyciąga przedsiębiorców? Tu prochu nie trzeba wymyślać. Od dawna wiadomo, że najlepszy system podatkowy to, taki gdzie podatki są niskie, proste, tanie i stabilne. Co znaczy niskie podatki nie trzeba nikomu tłumaczyć. Podatki proste to takie, których wyliczenie nie wymaga specjalnej wiedzy. Tani podatek, to taki, którego pobór nie tworzy nadmiernych kosztów. A podatek stabilny to taki, który daje pewność podatnikowi, że nie będzie często zmieniany. Państwo polskie takiego systemu podatkowego nie ma. Z samorządami bywa różnie. Są samorządy w których pod tym względem panuje chaos i podatnicy nie są pewni dnia ani godziny i są takie samorządy jak do nie dawna Stalowa Wola, która miała najniższe podatki w województwie, nie zmieniane od kilkunastu lat. Taki system daje pewność przedsiębiorcom w jakich warunkach będą mogli rozwijać swoje firmy. Dla przedsiębiorcy to ważne żeby funkcjonować na tych samych warunkach w momencie rozpoczęcia budowy firmy, jak i po zakończeniu inwestycji i rozpoczęciu produkcji lub świadczenia usług.

JAK JEST W TARNOBRZEGU?

Główny podatkiem, którym samorządy mogą wpływać na rozwój gospodarczy jest podatek od nieruchomości. W mniejszym stopniu jest to podatek od środków transportu. Jak pod tym względem stoi Tarnobrzeg? Generalnie słabo, a na tle województwa przeciętnie. U sąsiadów ze Stalowej Woli te podatki są znacznie niższe. Co prawda czas niskich i stabilnych podatków w Stalowej Woli już się skończył, ale sprawdzał się przez kilkanaście lat i był jedną z podstaw osiągnięć tego miasta. Z doświadczeń Stalowej Woli widać, że przedsiębiorcy wola jednolity system dla wszystkich podatników. Tymczasem w Tarnobrzegu robi się w tej mierze galimatias. Oddzielne zwolnienia uchwala się dla TPPT i dodatkowo różnicuje na branże. Oddzielne zwolnienia w zależności od nakładów inwestycyjnych, a wszystko to z różnymi okresami obowiązywania zwolnień. Każdy może zapytać dlaczego zwolnienie w jednym przypadku obowiązuje trzy lata, a w drugim pięć? Czy nie lepiej po prostu uchwalić niższe podatki obowiązujące w całym mieście i jednakowe dla wszystkich? Co ma dobrego wynikać z takiego ręcznego sterowania? Jeśli ktoś będzie chciał wybudować fabrykę, to zwolnienie z podatku na trzy lata jest słabą zachętą. Łatwo sobie policzy, że bardziej opłaca się zainwestować tam,  gdzie podatki znacząco niższe i pewność, że nie zmienią się przez  dziesięć lat. Nie podam konkretnego przykładu żeby nie promować sąsiedzkiej konkurencji.

WYKORZYSTAĆ SZANSĘ

Jak już wspomniano Stalowa Wola odchodzi od polityki podatkowej, która wpływała na dynamiczny rozwój tego miasta. To szansa dla Tarnobrzegu, żeby dorobić się systemu podatków atrakcyjnego dla inwestorów. Trzeba tylko patrzeć na te problemy w szerszej i dalszej perspektywie, a nie traktować zwolnień podatkowych jako elementu mającego szybko zatykać dziurę budżetową i stawiać na nogi nieudane inwestycje. Tarnobrzeg ma jeszcze jedną dużą przewagę nad Stalową Wolę. Mianowicie nie brakuje u nas terenów dla inwestorów. W Stalowej Woli coraz bardziej odczuwają ich brak, a poza tym władze miasta nie robią nic, by się to zmieniło. W Radzie Miejskiej naszego miasta są osoby, które dobrze znają realia gospodarcze Stalowej Woli i mogłyby być pomocne w zwiększeniu konkurencyjności Tarnobrzegu. To powinna być praca ponad podziałami politycznymi.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021