
Czy możliwe jest, aby od grudnia na trasie z Rzeszowa do Tarnobrzega i Stalowej Woli pociągi kursowały co dwie godziny ? Centrum Zrównoważonego Transportu ma plan, jak to zrobić i to bez zwiększania dotacji z budżetu województwa.
– Najbardziej zależy nam na podpisach pod petycją do marszałka województwa. Chcemy, żeby było ich jak najwięcej – mówi nam Marcin Wróbel, specjalista ds.projektów kolejowych z Centrum Zrównoważonego Transportu. Centrum przesłało do marszałka propozycję zmian w rozkładzie jazdy tak, by w Podkarpackiem jeździło o 46 proc. pociągów więcej niż obecnie. Obecnie, przekonują autorzy raportu – pociągów jest zbyt mało, by ludzie mogli z nich korzystać. Nie można dojechać i wrócić na potrzebną godzinę.
Wiemy, jak to zrobić
Autor raportu, Stanisław Biega wyliczył, że można znacznie zwiększyć efektywność przewozów. W tej chwili pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują w Podkarpackiem 2-3 kursy, a przez większość czasu stoją. Wraz z załogą. Jedną z linii, która najbardziej zyskałaby na zmianach, jest trasa z Rzeszowa do Tarnobrzega i Stalowej Woli. W tej chwili, między Rzeszowem a Tarnobrzegiem kursuje zaledwie pięć par pociągów. Tak samo sytuacja wygląda na odcinku Tarnobrzeg – Stalowa Wola. CTZ proponuje, by dla linii Rzeszów–Tarnobrzeg pociągi ruszały ze stolicy województwa o: 4:01, 5:36, 7:36, 9:36, 11:36, 13:36, 15:36, 17:36 i 20:36 – a więc przez cały dzień co dwie godziny. Z Tarnobrzega pociągi do Rzeszowa wyruszałyby o godzinie: 5:03, 6:03, 8:03, 10:03, 12:03, 14:03, 16:03, 18:03 i 20:03.
Skąd pieniądze ? Z biletów
Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte niewiele potrzeba, aby uruchomić dodatkowe kursy. Dodatkowe koszty w całości pokryją wpływy od nowych pasażerów. Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. – Obecnie dzięki promocyjnej”Taryfie Podkarpackiej” kolej jest konkurencyjna cenowo względem autobusów, a dzięki przeprowadzonym remontom na wielu trasach również pod względem czasu jazdy. Jedynym minusem jest nieakceptowalnie niska częstotliwość -dodaje Marcin Wróbel.
Tu można podpisać petycję
Czytelnikom podajemy adres, gdzie można zapoznać się ze szczegółami akcji dla województwa podkarpackiego oraz podpisać petycję do marszałka. Wystarczy kliknąć http://www.czt.org.pl/kndk/kolej-na-dobra-kolej-w-podkarpackiem/
Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec
Facebook
RSS