W powiecie

Wisła zrównoważonego rozwoju

Wisła zrównoważonego rozwoju

Przedstawiciele samorządów Sandomierza, Gorzyc, Baranowa Sandomierskiego oraz Powiatu Tarnobrzeskiego, a także lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się w Zalesiu Gorzyckim, by omówić zasady współpracy w zakresie rozwoju turystyki, informacji i promocji, a także możliwości realizowania wspólnych inwestycji w obrębie królowej polskich rzek. „Wisła zrównoważonego rozwoju” – to koncepcja działań, które przyszłościowo mogą dać szansę rozwoju nadwiślańskim gminom, w zakresie rozwoju turystyki i żeglugi śródlądowej.

Rozmowy na temat współpracy rozpoczęły się kilka miesięcy temu, a prowadzili je przedstawiciele lokalnych samorządów – Sandomierza, Powiatu Tarnobrzeskiego i Gorzyc. Na spotkanie, które odbyło się w miniony piątek w „Pensjonacie pod Pieprzówkami” zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz lokalni przedsiębiorcy działający w obrębie turystyki i gastronomii, a także przedstawiciele władz samorządowych, których gminy sąsiadują z Wisłą.- Od jakiegoś czasu prowadzimy rozmowy na temat współpracy oraz realizacji inwestycji pod kątem turysty, ale także z myślą o mieszkańcach regionu. Chcielibyśmy wspólnie stworzyć takie możliwości, aby nasi mieszkańcy mogli aktywnie spędzać czas wolny, a odwiedzający nas turyści w ofercie mieli różnorodne i atrakcyjne formy wypoczynku – podkreślał gospodarz spotkania – Leszek Surdy, wójt Gorzyc.

W regionie mamy wspaniałe walory, które poprzez wspólne działania promocyjno-informacyjne chcemy uwydatnić. Widzimy szansę wypromowania najciekawszych elementów ziemi sandomiersko-tarnobrzeskiej i dążymy do tego, aby opracować jak najpełniejszą informację dla turysty, ale też i dla naszych mieszkańców – mówił Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. – Obecnie nasze szkoły z Sandomierza i Gorzyc w myśl powiedzenia „cudze chwalicie swego nie znacie” opracowują program pilotażowy, który będzie obejmował działania sportowe, konkursy, spotkania tematyczne, myślimy także o stworzeniu szklaków edukacyjnych – do pomysłu będziemy zachęcać pozostałe gminy – tłumaczył burmistrz Sandomierza.

– Spójne działania i współpraca samorządów, jak i podmiotów gospodarczych organizacji pozarządowych to ogromna szansa rozwoju dla naszego regionu. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły do wspólnej pracy nad budową jednej marki regionu. Dzięki temu wierzymy, że przyszłościowo uda nam się zrealizować ciekawe inwestycje i działania, które na tle innych miejsc będą nas wyróżniać – mówił Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski.

W spotkaniu po raz pierwszy wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Marek Mazur. – Wspólną ideą naszych działań jest to, by turysta w regionie zatrzymał się nie jeden, a kilka dni. Ta oferta, która dzisiaj została zaprezentowana idzie właśnie w takim kierunku. W wyniku wzajemnej współpracy uzyskamy efekt synergii – podkreślał burmistrz Baranowa Sandomierskiego.

Na swoje działania samorządowcy chcą pozyskać fundusze unijne. Tu otwierają się nowe perspektywy tworzone przez programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czy Polski Wschodniej.
Spójne działania wszystkich partnerów będą zmierzać do wyeksponowania najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie, budowy punktów widokowych (np. przy ujściu Sanu do Wisły), parków wodnych, rozbudowy ścieżek rowerowych po najatrakcyjniejszych turystycznie terenach, czy dostosowania nadbrzeży do rozwoju żeglugi śródlądowej.

Te wszystkie działania będą realizowane w oparciu o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, tak by inwestycje nie tylko służyły turystyce, ale w przypadku zagrożeń sprawdzały się pod kątem sprawnego zarządzania kryzysowego.
Główne cele projektu będą wypracowane wspólnie, szczegółowe zaś przez partnerów – samorządy, organizacje pozarządowe czy podmioty gospodarcze. To oni będą decydowali o rzeczowym zakresie realizowanych inwestycji.

4

10

9

8

7

6

5

Źródło: Gmina Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021