W powiecie

Witold Śmiśniewicz z wizytą w Nowej Dębie

Witold Śmiśniewicz z wizytą w Nowej Dębie

Pan Witold Śmiśniewicz – 91 letni syn dyrektora technicznego Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie Tadeusza Śmiśniewicza, odwiedził Nową Dębę w związku z promocją 15 Zeszytu przygotowanego przez Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

7 grudnia przy licznie zgromadzonej publiczności odbyła się promocja nowego Zeszytu NTSK, który w całości poświęcony jest osobie inż. Tadeusza Śmiśniewicza, dyrektora technicznego Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie.

W dobrze przygotowanej prelekcji, której towarzyszył pokaz slajdów, Witold Śmiśniewicz przedstawił sylwetkę swojego ojca. Kapitan Tadeusz Śmiśniewicz był inżynierem chemikiem, specjalistą w dziedzinie materiałów wybuchowych. Był działaczem niepodległościowym – najpierw w Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckim, a później Polskiej Organizacji Wojskowej i I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego. Od 1918 r. oficer zawodowy. Uczestnik wojny 1920 r. W wolnej Polsce w Centralnej Szkole Strzelniczej w Toruniu pełnił funkcję kierownika działu badawczego Komisji Doświadczalnej. Od 1928 r. oddelegowany do Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach. Był twórcą i pierwszym kierownikiem Centralnego Laboratorium, a następnie kierownikiem Fabryki Prochów Bezdymnych w PWP.

W wojskowej Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie pracował od 13 marca 1937 r. jako dyrektor techniczny i do czerwca 1937 r. kierował biurem budowy. Po wybuchu wojny kierował obroną i ewakuacją Wytwórni. Następnie wyjechał do Warszawy. Jako żołnierz ZWZ i AK prowadził konspiracyjną produkcję bomb technicznych, a później kierował pierwszą wytwórnią materiałów wybuchowych. Aresztowany 13 września, więziony na Pawiaku, rozstrzelany 29 maja 1943 r.
Odznaczony: Odznaką POW, Odznaką I Brygady, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Pamiątkowym za wojnę 1914-1918, Medalem Niepodległości.
Wspomnienia o inż. Tadeuszu Śmiśniewiczu zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Prowadzący spotkanie Jerzy Sudoł podarował W. Śmiśniewiczowi „Słownik gwary lasowiackiej” Romualda Gondka i „Opowieść o Nowej Dębie” W. Bałdy. Gość podziękował i wręczył gospodarzowi spotkania książkę „Wspomnienia z Pionek. Lata trzydzieste XX wieku”.

Po spotkaniu autor W. Śmiśniewicz rozmawiał z uczestnikami wieczoru autorskiego i podpisywał Zeszyty. Jerzy Sudoł podziękował władzom miasta i gminy za pomoc finansową na wydanie 15 Zeszytu oraz Krystianowi Rzemieniowi za skład wydawnictwa, Mariuszowi Moskalewiczowi za projekt okładki i Tomaszowi Sudołowi za nadzór merytoryczny. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury Zeszytu, który można dostać w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Syn dyrektora technicznego WA nr 3 skorzystał także z zaproszenia burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona, który pokazał jak obecnie wygląda miasto i co się zmieniło od pierwszej wizyty tuż przed II wojną światową.

dsc4615 (Kopiowanie) - Kopia

Źródło: UGiM Nowa Dęba 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021

Nadzieja na nowe pokolenie mistrzów. Ruszyła klasa tenisa stołowego

rta24.eu3 września 2021

Uroczyste wręczenie aktu mianowania

rta24.eu1 września 2021