
Wizerunkom obrazu Matki Bożej Dzikowskiej poświęcony jest trzeci tom serii „Tarnobrzeskie ślady”. Album jest pokłosiem prawie rocznych żmudnych poszukiwań, kilkudziesięciu wyjazdów i korespondencji Piotra Czepiela i Piotra Dumy.
– Zaczynaliśmy od kilku, potem było już kilkadziesiąt, a skończyło się na prawie stu wizerunkach Matki Bożej, do których dotarliśmy – wyjaśniał Piotr Czepiel podczas promocji tomu w Miejskiej Bibliotece Publicznej. – Ale nie są to bynajmniej wszystkie obrazy naszej Madonny. Wiemy o kilkunastu innych, w tym o znajdującym się w kościele w Gnadenthal w Szwajcarii.
Współautor publikacji Piotr Duma dodał: – W książce prezentujemy obrazy znajdujące się w kościołach, kapliczkach, muzeach polskich, jak i poza granicami naszego kraju. W Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka na Ukrainie, gdzie wśród XIX-wiecznej kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego, jest także kolorowana grafika z wizerunkiem MB Dzikowskiej, datowana na I poł. XIX stulecia.
Autorzy obok zdjęć obrazów zamieścili także informacje o miejscach, w których się one znajdują jak również opisali okoliczności, w jakich tam trafiły. Ponadto w publikacji zamieszczone zostały artykuły o historii Sztandaru Cechu Rzemieślników w Tarnobrzegu, ryngrafie na popiersiu Juliusza Tarnowskiego i niesamowitej historii rzeźby Matki Bożej Dzikowskiej.
Źródło: MBP
Facebook
RSS