Fotorelacje

Włościanka roku rzucała wałkiem

Włościanka roku rzucała wałkiem

Nie brakowało atrakcji podczas Pikniku Zbożowego w Sokolnikach. Królowały chleby, potrawy ze zbóż i pierogi z rabarbaru. Odznaczenia otrzymały panie z kół gospodyń wiejskich.

Dużo emocji dostarczyły wybory Włościanki i Włościanina 2016 roku. Żeby zasłużyć na te tytuły trzeba było wyjść zwycięsko z wielu trudnych konkurencji – rzutu wałkiem, podkową, krojenia kapusty i biegu z wiadrami z wodą. Ta sztuka udała się Joannie Tomczyk i Grzegorzowi Galkowi.

W konkursie na najsmaczniejszy chleb i najładniejsze stoisko rywalizowało osiem ekip: KGW Gorzyce, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Trześń, Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw”, KGW Sokolanki, KGW w Zalesiu Gorzyckim-stowarzyszenie „Zielone Zalesie”, KGW Motycze Poduchowne, KGW Orliska oraz Stowarzyszenie Jesteśmy Razem „Furmany”.

Wyborne specjały na zakwasie degustowało jury. Pierwszą nagrodę przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Gorzycach, pozostałe drużyny zajęły drugie miejsce. – Nie mogliśmy ocenić inaczej, panie napracowały się, te wszystkie specjały były bardzo smaczne, przypominały nam smaki dzieciństwa – podkreślała Danuta Serafin, przewodnicząca jury.

Panie na swoich wiejskich stołach prezentowały również potrawy przygotowane na bazie zbóż, czyli jankowe pierogi z dodatkiem lubczyku, rosół królewski, gulasz z dziczyzny, hopcie czyli tutejsze gołąbki, zapiekane z kaszą i kapustą żeberka, kasze na cydrze, żurek furmański, a nawet gulasz okraszony „mocnym jaśkiem”.

Wśród prezentowanych potraw pojawiły się również pierogi z rabarbaru. – Jak dowiedzieliśmy się z opowiadań naszych najstarszych pań z KGW, przepis na te pierogi pozostawił swojej ukochanej żołnierz-kucharz stacjonujący w czasie II wojny światowej w Gorzycach i my dziś postanowiłyśmy przypomnieć ten smak – opowiada Anna Kozieł, przewodnicząca KGW.

Wydarzenie było również okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych pań, które przez lata udzielały się w kołach gospodyń wiejskich lub nadal aktywnie działają na rzecz swoich miejscowości. Z Gorzyc odznaczenie Świętego Izydora Oracza otrzymały: Jadwiga Jurkiewicz, Józefa Leśniak, Krystyna Halik, Janina Piątek, Maria Szczęś, z Trześni – Anna Guźla, Zofia Pikus, Renata Sowińska, Beata Kaczmarzyk, Teresa Węglarz, z Wrzaw – Anna Caputa, Maria Ostrowska, Zofia Złotek, Maria Wydra, Maria Łabuda, z Sokolnik – Anna Tworek, Zofia Wryk, Beata Rękas, Teresa Kaput, Stanisława Robak, z Zalesia Gorzyckiego – Florencja Burek, Alina Burek, Marta Brzezińska, Janina Złotek, Ewa Kiliańska, z Motycza Poduchownego – Dorota Fietko, Elżbieta Trościńska, Regina Partyka, Maria Ziara, Władysława Wydra, z Orlisk – Zofia Cąpała, Urszula Piwowar, Renata Janiec, Elżbieta Łukaszek, Joanna Kalist, zaś z Furman – Maria Kantor, Elżbieta Rutyna, Łucja Turbiarz, Wioletta Rękas oraz Bronisława Irena Kochowska.

Odznaczenia wręczył Stanisław Bartman, prezes zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej. Każda z pań otrzymała również słoneczniki i gratulacje od wójta Leszka Surdego i starosty Pawła Bartoszka. Specjalne podziękowania za działalność na rzecz lokalnej społeczności i angażowanie się w życie społeczno-kulturalne gminy i regionu otrzymały wszystkie koła gospodyń wiejskich działające na terenie gminy. Okolicznościowe grawertony wręczyli przedstawiciele władz samorządu i powiatu.

W turnieju o Puchar Wójta Gminy Gorzyce zwyciężyli „Rolnicy”, drugie miejsce zajęła drużyna „Młodzież z Sokolnik, a trzecie – „Straż z Sokolnik”. Podczas wydarzenia można było wygrać mnóstwo atrakcyjnych nagród w konkursach przygotowanych przez Podkarpacką Izbę Rolniczą. Ciekawe zabawy dla rodzin przygotowali również policjanci z Komisariatu Policji w Gorzycach.O bogaty i atrakcyjny program artystyczny zadbał zaś Gminny Ośrodek Kultury. Na scenie wystąpili m.in. soliści i zespoły instrumentalno-wokalne z Domu Kultury w Sokolnikach. Zabawę zwieńczyła zabawa taneczna.

WW
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018