W powiecie

Wojskowe święto na poligonie w Nowej Dębie

Wojskowe święto na poligonie w Nowej Dębie

Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego wraz z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę kamienia z tablicą upamiętniającą patrona 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Amora Tarnowskiego to uroczystości, które w miniony piątek, 14 sierpnia odbywały się na nowodębskim poligonie.

Organizatorem wojskowego święta było dowództwo 33 WOG w Nowej Dębie. Były nagrody, odznaki pamiątkowe, wyróżnienia, listy gratulacyjne i awanse dla pracowników WOG oraz przywitanie nowego żołnierza. Byli także honorowi goście, wśród których znaleźli się m. in. prezes Stowarzyszenia Rodu Tarnowskich Paweł Jan Tarnowski, członek zarządu Stowarzyszenia Związku Rodu Tarnowskich Marek Władysław Tarnowski, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, burmistrz Wiesław Ordon, dyrektor Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu dr. hab. Tadeusz Zych oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli Magdalena Gerba.

– W dniu 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione ku pamięci Cudu nad Wisłą. Uczestnictwem w dzisiejszej zbiórce uczcijmy pamięć o bohaterach wydarzeń sprzed 100 lat, które miały wpływ na losy naszej ojczyzny – mówił komendant 33 WOG podpułkownik Piotr Stępniak.

– Bitwa Warszawska, w której nasza młoda armia przeciwstawiła się potężnemu najeźdźcy przesądziła na blisko 20 lat o losach nie tylko Polski, ale i całej Europy – przypominali organizatorzy uroczystego apelu. – W tym roku święto Wojska Polskiego nabiera szczególnego charakteru ponieważ mija 100 lat od tego wielkiego zwycięstwa odniesionego na przedpolach Warszawy.

Podczas uroczystości starosta Jerzy Sudoł wręczył komendantowi WOG w imieniu swoim i burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona list gratulacyjny w którym złożył dowództwu, żołnierzom i pracownikom cywilnym serdeczne życzenia i gratulacje. Starosta wspomniał również postać człowieka, który wiele lat temu organizował podobne apele i życie wojskowe w Nowej Dębie, św. pamięci pułkownika Zdzisława Latawca i który zapisał się chlubnie w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Od 6 kwietnia 1936 do 1 września 1939 był on dowódcą obozu ćwiczeń Dęba.

Szczególnym wydarzeniem wojskowego święta było podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę kamienia z tablicą upamiętniającą patrona 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Amora Tarnowskiego.

święto wojska polskiego

 

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021