kultura i rozrywka

“Wypierzeniec” w Sokolnikach

“Wypierzeniec” w Sokolnikach

Bawią się, aż pióra lecą. Tak w Sokolnikach Koło Gospodyń Wiejskich wraz z sołtysem Józefem Turbiarzem oraz Sławkiem Rękasem przypomniało dawny „wypirzeniec”.

W sobotni wieczór na deskach sokolnickiego domu kultury w zaaranżowanej izdebce, gospodyni sprasza kumy – sąsiadki, by pomogły jej drzeć gęsie pióra na pierzyny, które stanowić mają wiano jej córki Rózi.
Kumy – oczywiście mieszkanki Sokolnik – poczciwe i uczynne kobiety zjawiają się, by pomóc swej sąsiadce, aby ta z piórami nie została do następnego roku, a jej córka rychło wyszła za maż i otrzymała matczyne pierzyny.
I zaczyna się można by rzec. Śpiewy, zabawa, dowcipy, żarty – bawią się aż pióra lecą. Co jakiś czas do kum zagląda gospodarz, by pośpiewać, pożartować, ale też zrobić psikusa – wpuszczając np. wróble w pióra.
Zabawa kończy się „wypirzeńcem”, czyli biesiadą, którą zgodnie z dawnym zwyczajem przygotowywała gospodyni, w podziękowaniu za pracę swoim kumom.

Sokolniki - wypirzeniec1

Tę formę sąsiedzkiej współpracy – jaką jeszcze spotykano na tych terenach trzydzieści parę lat temu – przypomniały panie z KGW wraz z Józefem Turbiarzem i Sławkiem Rękasem. Widowisko zostało opracowane i przygotowane przez Zuzannę Florek.

Spektakl obejrzeli mieszkańcy Sokolnik, dzieci zaś które przyszły ze swoimi opiekunami mogły nauczyć się drzeć pióra, jednak największą frajdę sprawiła im zabawa w białym puchu. Zgodnie z tradycją „wypirzeńca” zgromadzona publiczność została poczęstowana domowym wypiekami przygotowanym przez panie z KGW.

źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Noc Muzeów na Zamku w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu13 maja 2021

Projekt #PoznajMYTarnobrzeg w Dzień Dobry TVN

rta24.eu12 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021

XVIII Tydzień Bibliotek „Znajdziesz mnie w bibliotece”

rta24.eu5 maja 2021

Gorzyce – “Kanapa” po raz drugi

rta24.eu28 kwietnia 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu23 kwietnia 2021
asf_kolej_oprysk_dziki

Komunikat o ASF – oprysk wzdłuż linii kolejowej

rta24.eu22 kwietnia 2021

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021