W powiecie

Z ziemi i pasji powstaje Hobbitówka w Dobrym Miejscu

Z ziemi i pasji powstaje Hobbitówka w Dobrym Miejscu

Jeśli fascynują cię ziemne budowle, chcesz odetchnąć od rzeczywistości, posmakować wiejskiego życia, pędź w weekend do Alfredówki koło Nowej Dęby. Zobacz norkę Hobbita w Dobrym Miejscu i pomóż ją urządzić.

Budowanie norki Hobbita to taki powrót do dzieciństwa, kiedy to robiliśmy najróżniejsze bazy, bawiąc się przy tym. Wzięła się też z inspiracji Tolkienem. Przeczytałem „Hobbita” mając kilkanaście lat. To była książka, do której wracałem co roku i nadal ją uwielbiam – mówi Marcin Kurnik. Zaczytywał się też Wiliamem Whartonem. Niczym bohater jego powieści marzył zawsze o zbudowaniu własnego gniazda. Razem z żoną Joanną wiją je teraz w Alfredówce. Tu, w wiejskim domu pod lasem stworzyli Dobre Miejsce, gdzie starają się żyć w zgodzie ze sobą i w zgodzie z naturą. Nie jest to zwykłe gospodarstwo agroturystyczne, ale miejsce, gdzie rodzą i spełniają się niezwykłe pomysły.

Jednym z nich jest właśnie Hobbitówka. Może nie będzie wyglądać jak ten piękny, filmowy domek, który dobrze znamy,bo nie do koońca o to tu chodzi. Ważny jest klimat tego miejsca i podobni sobie ludzie, którzy dzięki tej inicjatywie mogą się spotkać. – Przyjechałem do Alfredówki z żoną i dzieckiem na wakacje i…zostałem, w dużym uproszczeniu – opowiada architekt Paweł Białas z Piekar Śląskich. Okazało się, że Marcin i ja myślimy podobnie, o projektach nietypowych, szalonych. Poszliśmy za ciosem i myśl o domku Hobbita nie skończyła się na gadaniu, ale na działaniu.

Za łopaty przy budowie chwycili też Olga Michalska i Paweł Zacharewicz z Nałęczowa. Kiedy w kwietniu zobaczyli w sieci ogłoszenie o warsztatach budowy ziemnej altany nie zastanawiali się ani przez chwilę. Są założycielami fundacji See Yourself, propagującej integrację człowieka z naturą i eko-budownictwo, więc taki eksperyment to dla Olgi, będącej już po warsztatach tynków glinianych okazja, by uczyć się i poćwiczyć. Podobny domek chcą zbudować u siebie na trasie Nałęczów-Kazimierz.

Najmłodszą z pięciorga wytrwałych budowniczych była 13-letnia Emilia Licak z Nowej Dęby. Miłośniczka natury postanowiła pomóc znajomym swoich rodziców i aktywnie spędzić czas. Bo co innego przeczytać o tym w książce, a co innego uczestniczyć w spontanicznej akcji. Może nie całkiem spontanicznej, bo budowę konstrukcji trzeba było jednak zgłosić do urzędu.

Typowa hobbitówka, wydrążona częściowo w ziemi musiałaby wymagać złożenia projektu. Omijając przeszkody, najłatwiej było wznieść naziemną altanę. I tak oto w kwietniu, ekspresowo, bo w kilka dni stanęła, podtrzymywana przez słup, zadaszona budowla z widokiem na wodne oczko z kaczkami. – Przy wznoszeniu zastosowaliśmy szalunek deskowy, worki z ziemią, wiklinę. Kiedy się zazieleni będzie tu pięknie – pokazuje Marcin. Dzisiaj zaczyna urządzanie wnętrza. Jeśli chcecie mu pomóc zajrzyjcie do Dobrego Miejsca.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Noc Muzeów na Zamku w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu13 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

VI edycja porządków na Wiśle i Sanie

rta24.eu11 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

Wypełnij ankietę i miej wpływ na rozwój Gminy Gorzyce

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Dzień Strażaka

rta24.eu4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021

Czujność sąsiada uratowała życie mężczyźnie

rta24.eu29 kwietnia 2021