W Tarnobrzegu

Za alimentacyjny dług stracił prawo jazdy. „Ludzie, pomóżcie”

Za alimentacyjny dług stracił prawo jazdy. „Ludzie, pomóżcie”

-Byłem zawodowym kierowcą, jeździłem po całej Europie. Teraz jestem bezdomny i nie mam za co żyć – żali się pan Bogdan z Tarnobrzega. Pracę stracił, bo jako dłużnikowi alimentacyjnemu zatrzymano mu prawo jazdy.

We wrześniu tarnobrzeżanin złożył w wydziale komunikacji Urzędu Miasta wniosek o wydanie nowego prawa jazdy. W starym dokumencie upłynęła bowiem ważność kodu 95, który potwierdza kwalifikacje zawodowe kierowcy. „Prawka” pan Bogdan już nie odebrał i w trasę nie wyjechał. Dowiedział się,że prezydent miasta na wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie już w maju wydał decyzję administracyjną o zatrzymaniu mieszkańcowi prawa jazdy. Za to, że w ciągu sześciu miesięcy nie płacił alimentów przynajmniej w połowie wymaganej wysokości.

Nieludzkie prawo. Zabrali mi pracę

Tarnobrzeżanin nie miał pojęcia, że są takie przepisy i że urzędnicy zastosują je bezlitośnie, pozbawiając go jedynego źródła utrzymania. Szuka więc pomocy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, gdzie zaskarżył decyzję dopiero rozpatrzy tę sprawę. Jego dług z tytułu niepłaconych alimentów sięga już 50 tysięcy złotych. Już od lat komornik zajmował mężczyźnie część pensji. W tarapaty wpadł w ubiegłym roku, kiedy nieuczciwy pracodawca nie wypłacił mu wynagrodzenia. Potem nie pracował, leczył się w szpitalu.

– Płaciłem zawsze tyle alimentów, na ile było mnie stać. Kiedy wpadłem w kłopoty nikogo to nie obchodziło. Nie wiedziałem, że są tak nieludzkie przepisy. Nie widzę już wyjścia z tej sytuacji, to błędne koło. Mógłbym dalej zarabiać jako kierowca, ale teraz choćbym chciał nie znajdę pracy, bo nie mam prawa jazdy. Nie stać mnie na prawnika, bo nie mam pieniędzy. Ludzie, pomóżcie mi – apeluje pan Bogdan do naszych czytelników.

Kontrowersyjne przepisy. „Nie mieliśmy wyjścia”

O zatrzymanie prawa jazdy tarnobrzeżaninowi MOPR wystąpił w grudniu 2015 roku. Pracownicy ośrodka twierdzą, że pan Bogdan poniósł konsekwecje swojego zachowania. Wcześniej nie odbierał wysyłanych do niego pism, nie stawiał się na wezwania, uchylał się od płacenia alimentów.

– Jeżeli dłużnik nie jest w stanie wywiązać się z alimentów, ale okazuje dobrą wolę i współpracuje z organem administracji prawa jazdy nie można zatrzymać. W tym przypadku tej dobrej woli nie było. Nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy zastosować obowiązujące nas przepisy – podkreśla dyrektor placówki Elżbieta Miernik-Krukurka. Jednak szansę na odzyskanie prawa jazdy pan Bogdan ma. Jeżeli w ciągu pół roku regularnie będzie płacił przynajmniej połowę zasądzonej kwoty alimentów.

Kontrowersyjne przepisy o zatrzymywaniu praw jazdy alimentacyjnym dłużnikom budzą emocje od lat. Po nowelizacji ustawy, która weszła w życie w 2012 roku Prokurator Generalny skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentował, że zatrzymanie dokumentu często odnosi wręcz przeciwny skutek do zamierzonego, bo utrudnia znalezienie pracy i uzyskanie wynagrodzenia, które umożliwiłoby rodzicowi płacenie na utrzymanie dzieci. Sędziowie nie podzielili tych argumentów. W 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zatrzymanie prawa jazdy nie stoi w sprzeczności z celem polegającym na poprawie skuteczności egzekucji alimentów.

Wioletta Wojtkowiak

Fot. Bogdan Myśliwiec

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021