W Tarnobrzegu

Za pieniądze podatników kupiła sobie buty i opony. Zapłaci za wszystko

Za pieniądze podatników kupiła sobie buty i opony. Zapłaci za wszystko

Uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, który skazał byłą pracownicę tarnobrzeskiego magistratu na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz obowiązek naprawienia szkody w całości na rzecz gminy.

Skandal dotyczy defraudacji publicznych pieniędzy. Organy ścigania powiadomił w 2015 roku prezydent miasta Grzegorz Kiełb po wynikach kontroli, jaką zlecił w wydziale organizacyjnym urzędu miasta tuż po rozpoczęciu swojej kadencji.

Wyszło wtedy na jaw, że dwoje urzędników uprawnionych do zakupów na rzecz miasta nabywało za publiczne pieniądze przedmioty na prywatny użytek. Dowodem okazały się faktury m.in za odzież roboczą i części do samochodów służbowych, za które należność regulował urząd, chociaż niektóre nabytki do aut służbowych zupełnie nie pasowały. Po ujawnieniu nieprawidłowości umowy z obojgiem pracowników rozwiązano za porozumieniem stron.

Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu, przed którym toczyła się sprawa karna przeciwko byłej pracownicy uznał oskarżoną za winną popełnienia czterech przestępstw z art. 286§1 kk, który brzmi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Okazało się bowiem, że podatnicy zapłacili 239,84 zł za akumulator, 893,99 zł za dwie opony do prywatnego opla byłej urzędniczki, 246 złotych za naprawę zamka centralnego w tym samochodzie a także 299 złotych za markowe damskie buty, chociaż na fakturze widniały one jako obuwie ochronne.

Wyrok uprawomocnił się 10 sierpnia.Sąd skazując oskarżoną na osiem miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawiesił wykonanie kary na okres próby trwający dwa lata. Musi ona także zapłacić tysiąc złotych grzywny oraz naprawić wyrządzoną gminie szkodę w całości poprzez zapłatę 1678,83 zł.

Wioletta Wojtkowiak

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021