W Tarnobrzegu

Zamiast miejskich rowerów jest wytykanie błędów

Zamiast miejskich rowerów jest wytykanie błędów

Kiedy prezydent Grzegorz Kiełb obwieścił na swoim profilu fb, że wypożyczalni rowerów w Tarnobrzegu nie będzie, bo obecnie rządzącym magistratem pomysł się nie spodobał, Kamil Kalinka odpowiedział mu, że w tej sprawie powinien raczej zachować milczenie…

Z żółtej floty rowerów miejskich w systemie „GEOvelo OS”, bez stacji dokujących, mieszkańcy i turyści mieli korzystać już wiosną tego roku. O finalizowaniu rozmów z firmą Geobike, która miała dostarczyć pojazdy dla miasta prezydent Grzegorz Kiełb informował w listopadzie 2017 roku. W tej sprawie odbyły się nawet konsultacje społeczne, ale potem nie działo się nic.

O rowery władze miasta kłócą się na facebooku

Kiedy prezydent Kiełb opuścił areszt a jego profil społecznościowy odżył (tutaj co jakiś czas prezydent wrzuca „kamyk do ogródka” sprawującym w jego zastępstwie władzę) z sierpniowego postu mieszkańcy dowiedzieli się, że: „Rowery w Tarnobrzegu już są jednak komuś w magistracie pomysł się nie spodobał i nowoczesnego systemu wypożyczalni rowerów w Tarnobrzegu nie będzie. Szkoda pracy i czasu urzędników, którzy pracowali przy tym projekcie. Buduje się trudno a niszczy bardzo łatwo. Teraz urzędnicy głowią się jak rozwiązać umowę. Ciekawe kto za to zapłaci. WIELKA SZKODA”.

Jako pierwszy skomentował ten wpis Kamil Kalinka, zastępca wykonującej zadania i kompetencje prezydenta Anny Pekar, sugerując prezydentowi, że w tej sprawie powinien raczej zachować milczenie. Zapowiedział też, że wkrótce wszystko przedstawi opinii publicznej. Wczoraj, podczas wielowątkowej konferencji prasowej Kamil Kalinka odniósł się więc do, jak to określił, „nieprawdziwych informacji w przestrzeni publicznej” na temat rowerów miejskich..

„Została złamana ustawa o zamówieniach publicznych”

Zastępca prezydenta potwierdził, że we wtorek 7 sierpnia miasto ostatecznie odstąpiło od podpisanych 27 grudnia 2017 roku umów ze szczecińską firmą. Z powodu niedotrzymania przez nią terminów oraz złamania przez prezydenta prawa przy podpisywaniu umowy, która miała obowiązywać przez 3 lata.

Zgodnie z pierwszą umową dotyczącą współpracy, do 4 maja firma Geobike miała miastu dostarczyć na własny koszt 100 rowerów. – 4 maja podpisałem aneks do umowy o współpracy, zgadzając się na to, żeby firma uruchomiła system do 31 maja, potem zgodziłem się na kolejny termin 20 czerwca. Niestety, kolejną przeszkodą było opóźnienie w uruchomieniu aplikacji w App Store. Firma byłaby gotowa dostarczyć nam rowery na koniec lipca – wyjaśnił Kamil Kalinka.

Zgodnie z drugą umową miasto do 31 stycznia miało wskazać podmiot, który zobowiąże się do najmu powierzchni reklamowej na rowerach przez trzy lata. Podpisanie tej umowy opiewającej na 160 tysięcy zł netto między gminą a firmą nastąpiło już z datą 27 grudnia.

Rowery będą, ale później

Umowy zostały podpisane niezgodnie z prawem o zamówieniach publicznych, na te zadania nie zostały przygotowane przez urząd zapytania ofertowe, ani nie został ogłoszony przetarg, a te umowy podpisał prezydent Kiełb. Po konsultacji z panią prezydent uznaliśmy, że nie możemy realizować umów wiedząc, że firma nie wywiązała się z terminów, i że umowy są podpisane niezgodnie z prawem. Została przy tym złamana ustawa o zamówieniach publicznych – oświadczył Kamil Kalinka.

Dodał jednak, że chociaż z tych powodów władze miasta odstąpiły od realizacji pomysłu, to będzie on wdrażany, a on sam jest entuzjastą wypożyczalni rowerów. Podoba mu się ten pomysł: – Nie było z naszej strony złej woli. W najbliższym czasie rozpiszemy nowe zamówienie publiczne i będziemy chcieli system rowerów miejskich wprowadzić.

Wioletta Wojtkowiak

4 komentarze

Komentarze

 1. xr

  10 sierpnia 2018 at 06:49

  juz jeden kaninka byl w miescie teraz drugi tez nic nie robi tylko gada pierdoły

 2. Rolo Tomassi

  10 sierpnia 2018 at 09:34

  Nie przestrzeganie prawa o zamówieniach publicznych to po prostu błąd?

 3. wina Tuska

  10 sierpnia 2018 at 09:51

  Jak przeczytałym o umowach związanych z rowerami to odpowiedź jedna “wina Tuska.” Co ma zrozumieć mieszkaniec z tego co mówi Kalinka Podpisałem aneks do umowy ktorą zawarł Kiełbi a teraz mówi że Kiełb złamał prawo.o zamówieniach publicznych. Ilu prawników tyle będzie interpretacji. Pan Kalinka nie może kierować się przypuszczeniami Mieszkańcy chcą wiedzieć w jaki sposób naruszył prawo Kiełb i jakie były tego skutki. TYLKO BEZ POMÓWIEŃ . Kalinka sam rozwiązał umowę.WSZYSTKO CO NIE WYCHODZI TO WINA KIEŁBA.

 4. Zuzia

  10 sierpnia 2018 at 20:30

  z tego widać że Kalonka szukuje się na długie rxądzenie mimo ze jeszcze nie było wyborów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

„Między życiem a śmiercią” – wystawa Bogdana Myśliwca

rta24.eu20 października 2020

Rusza remont ul. Mickiewicza – Będą utrudnienia

rta24.eu20 października 2020

Siedemnaście osób w powiecie zakażonych , jedna zmarła

rta24.eu20 października 2020

Za nami 42 Bieg Nadwiślański im. A. Freyera

rta24.eu19 października 2020

Za nami 42 Bieg Nadwiślański im. A. Freyera

rta24.eu19 października 2020

Petenci starostwa będą mieli poczekalnię

rta24.eu19 października 2020

Zmarł kpt. Bolesław Chmielowiec

rta24.eu19 października 2020

Uwaga ! Objazdy linii nr 2 i linii nr 3

rta24.eu19 października 2020

Zmarły dwie kobiety z powiatu , trzy osoby są zakażone

rta24.eu19 października 2020