W powiecie

Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce

Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza na konferencje połączoną z targami produktu lokalnego. Spotkanie odbędzie się w środę 25 października o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach.

„Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce” pod takim hasłem Urząd Gminy Gorzyce chce przekonać mieszkańców regionu oraz przedstawicieli branży spożywczej i gastronomicznej do smakowania produktów z gminy Gorzyce.

Gmina ma się czym pochwalić, bowiem wśród wielu zdrowych i smacznych produktów pochodzących z gminy jest produkt certyfikowany najwyższym znakiem unijnym potwierdzającym jakość produktu. Certyfikat „Chroniona Nazwa Pochodzenia” od 2013 roku posiada uprawiana w widłach Wisły i Sanu – fasola wrzawska „Piękny Jaś”. Rolnicy, którzy posługują się tym certyfikatem muszą spełnić wiele warunków dotyczących uprawy fasoli wrzawskiej to m.in. zakaz stosowania sztucznych nawozów i oprysków itp.

W procedurze nadawania certyfikatu „Chroniona Nazwa Pochodzenia” musi zostać spełniony najważniejszy warunek dotyczący występowania specyficznych warunków klimatycznych w obszarze uprawy produktu.

Ten wyjątkowy mikroklimat i madowe ziemie służą nie tylko fasoli. Na terenie gminy uprawia się zioła: tymianek, bazylię, oregano, warzywa: pomidory, ogórki, sałaty, kapustę, ziemniaki, soję, topinambur, różnego rodzaju zboża oraz owoce: maliny, truskawki, borówki i porzeczki, jabłka.
Na terenie gminy funkcjonują 2 młyny w Trześni i Gorzycach. Jest tu również kilka pasiek, z których pozyskiwane są wielosmakowe miody, w tym także te pochodzące z kwiatów fasoli.
Potwierdzeniem dobrego smaku z gminy Gorzyce są pyszne ciasta i desery z Cukierni Motycze oraz pieczywo z Piekarni GS w Trześni.

W środę 25 października Wójt Gminy Gorzyce, Leszek Surdy zaprasza na konferencję poświęconą możliwościom wykorzystania produktu lokalnego, zarówno w biznesie jak i promocji regionu. – Chcemy wesprzeć naszych rolników i tych, którzy działają w obrębie branży gastronomiczno-spożywczej naszej gminy. Podczas spotkania przedstawimy nasze pomysły na promocję produktu lokalnego pochodzącego z naszego terenu, ale także chcemy wskazać rolnikom różne możliwości rozwoju – podkreśla Leszek Surdy, wójt Gorzyc.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni rolnicy z terenu gminy Gorzyce, przedstawiciele branży gastronomicznej i spożywczej, dyrektorzy szkół oraz stołówek szkolnych.

Podczas konferencji przedstawiciele Urzędu Gminy Gorzyce opowiedzą o założeniach kampanii promocyjnej „Zasmakuj w produktach lokalnych”, będzie też można dowiedzieć się w jaki sposób zarabiać na produkcie lokalnym, czy też gdzie szukać pieniędzy na rozwój swoich gospodarstw.
Konferencja organizowana jest we współpracy z: Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Urzędem Skarbowym w Tarnobrzegu, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcją Sanitarną, Lasowiacką Grupą Działania, Biurem Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu, Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej przy RARR, Tarnobrzeską Agencją Rozwoju Regionalnego, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Natur House.

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu proszone są o zgłoszenie swojego udziału pod nr tel. 15 836 20 75 wew. 33 – Urząd Gminy Gorzyce. Wstęp na konferencje wolny.

Organizatorzy zapraszają również rolników oraz producentów żywności do wystawienia swoich stoisk podczas konferencji. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Gorzyce.

22519431_1426817637371416_1945672270538726559_n

Źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

Utrudnienia w ruchu drogowym w Trześni

rta24.eu19 października 2021