W powiecie

Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce

Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza na konferencje połączoną z targami produktu lokalnego. Spotkanie odbędzie się w środę 25 października o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach.

„Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce” pod takim hasłem Urząd Gminy Gorzyce chce przekonać mieszkańców regionu oraz przedstawicieli branży spożywczej i gastronomicznej do smakowania produktów z gminy Gorzyce.

Gmina ma się czym pochwalić, bowiem wśród wielu zdrowych i smacznych produktów pochodzących z gminy jest produkt certyfikowany najwyższym znakiem unijnym potwierdzającym jakość produktu. Certyfikat „Chroniona Nazwa Pochodzenia” od 2013 roku posiada uprawiana w widłach Wisły i Sanu – fasola wrzawska „Piękny Jaś”. Rolnicy, którzy posługują się tym certyfikatem muszą spełnić wiele warunków dotyczących uprawy fasoli wrzawskiej to m.in. zakaz stosowania sztucznych nawozów i oprysków itp.

W procedurze nadawania certyfikatu „Chroniona Nazwa Pochodzenia” musi zostać spełniony najważniejszy warunek dotyczący występowania specyficznych warunków klimatycznych w obszarze uprawy produktu.

Ten wyjątkowy mikroklimat i madowe ziemie służą nie tylko fasoli. Na terenie gminy uprawia się zioła: tymianek, bazylię, oregano, warzywa: pomidory, ogórki, sałaty, kapustę, ziemniaki, soję, topinambur, różnego rodzaju zboża oraz owoce: maliny, truskawki, borówki i porzeczki, jabłka.
Na terenie gminy funkcjonują 2 młyny w Trześni i Gorzycach. Jest tu również kilka pasiek, z których pozyskiwane są wielosmakowe miody, w tym także te pochodzące z kwiatów fasoli.
Potwierdzeniem dobrego smaku z gminy Gorzyce są pyszne ciasta i desery z Cukierni Motycze oraz pieczywo z Piekarni GS w Trześni.

W środę 25 października Wójt Gminy Gorzyce, Leszek Surdy zaprasza na konferencję poświęconą możliwościom wykorzystania produktu lokalnego, zarówno w biznesie jak i promocji regionu. – Chcemy wesprzeć naszych rolników i tych, którzy działają w obrębie branży gastronomiczno-spożywczej naszej gminy. Podczas spotkania przedstawimy nasze pomysły na promocję produktu lokalnego pochodzącego z naszego terenu, ale także chcemy wskazać rolnikom różne możliwości rozwoju – podkreśla Leszek Surdy, wójt Gorzyc.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni rolnicy z terenu gminy Gorzyce, przedstawiciele branży gastronomicznej i spożywczej, dyrektorzy szkół oraz stołówek szkolnych.

Podczas konferencji przedstawiciele Urzędu Gminy Gorzyce opowiedzą o założeniach kampanii promocyjnej „Zasmakuj w produktach lokalnych”, będzie też można dowiedzieć się w jaki sposób zarabiać na produkcie lokalnym, czy też gdzie szukać pieniędzy na rozwój swoich gospodarstw.
Konferencja organizowana jest we współpracy z: Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Urzędem Skarbowym w Tarnobrzegu, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcją Sanitarną, Lasowiacką Grupą Działania, Biurem Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu, Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej przy RARR, Tarnobrzeską Agencją Rozwoju Regionalnego, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Natur House.

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu proszone są o zgłoszenie swojego udziału pod nr tel. 15 836 20 75 wew. 33 – Urząd Gminy Gorzyce. Wstęp na konferencje wolny.

Organizatorzy zapraszają również rolników oraz producentów żywności do wystawienia swoich stoisk podczas konferencji. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Gorzyce.

22519431_1426817637371416_1945672270538726559_n

Źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

Wielkie sprzątanie gminy Gorzyce

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021

Niedzielne popołudnie z pożarami

rta24.eu12 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu8 kwietnia 2021

Zmarł Ryszard Szafran, radny Rady Miejskiej dwóch kadencji

rta24.eu6 kwietnia 2021

GOK w Gorzycach uruchomił nowy cykl spotkań pod hasłem „Kanapa”

rta24.eu6 kwietnia 2021

Ponad siedem ton zebranych elektrośmieci

rta24.eu6 kwietnia 2021