W Tarnobrzegu

Zespół konsultacyjny: Powołanie nowego liceum nie jest zasadne

Zespół konsultacyjny: Powołanie nowego liceum nie jest zasadne

Radna Anna Pekar proponuje, by w miejsce Gimnazjum Nr 3 powołać liceum ogólnokształcące. Wczoraj zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół w Tarnobrzegu odrzucił przygotowaną przez nią koncepcję.

Trwa praca nad koncepcją reorganizacji sieci miejskich szkół, przygotowana w związku z ministerialną reformą. Przypomnijmy: reforma przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada m.in. przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych i likwidację gimnazjów. Nowy plan sieci, opracowany przez Wydział Edukacji i Zdrowia, został zaprezentowany podczas spotkań z dyrektorami tarnobrzeskich szkół oraz radnymi.

Jaki jest pomysł na dalsze funkcjonowanie oświaty w Tarnobrzegu? Trzy samodzielne gimnazja, prowadzone przez gminę, będą działać jeszcze przez dwa lata, aż do ich naturalnego wygaszenia. Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 4, a zajęcia lekcyjne będą prowadzone w tych dwóch budynkach aż do roku szkolnego 2019/20. Gimnazjum nr 1 z kolei będzie włączone w struktury Szkoły Podstawowej nr 3, a Gimnazjum nr 3 do Szkoły Podstawowej nr 10.

Połączenia mają zapewnić sprawne funkcjonowanie szkół w okresie przejściowym. Docelowo dwa budynki pogimnazjalne będą nadal wykorzystywane na cele edukacyjne. Gimnazjum nr 1 przyjmie do siebie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a do Gimnazjum nr 2 trafią uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, który dziś funkcjonuje w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. Jedynie budynek Gimnazjum nr 3 przestanie pełnić swoją funkcje edukacyjną po roku szkolnym 2018/19. Usytuowany w centrum miasta, zostanie przez władze miasta przeznaczony na inne cele, o których zdecyduje Rada Miasta.

Prezydent powołał zespół konsultacyjny. Odbyły się dwa spotkania

W odpowiedzi na sugestie radnych, zgłoszone podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta poświęconej reformie oświaty, prezydent Grzegorz Kiełb powołał zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół prowadzonych przez miasto. Jego przewodniczącym został Dariusz Bożek, w skład zespołu weszli natomiast m.in. radni, dyrektorzy tarnobrzeskich szkół, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zespół odniósł się do koncepcji przedstawionej przez wydział UM, dyskutując nad jego ewentualną korektą. Po pierwszym spotkaniu 16. członków zespołu zgodziło się, że zgłaszane poprawki nie wnoszą nic pozytywnego do pierwotnego planu. Jedyną osobą niezgadzającą się z tym była radna Anna Pekar.

Drugie spotkanie miało być poświęcone koncepcji przygotowanej przez radną. Radna przedstawiła dane z pierwotnej koncepcji i plan, by dodatkowo powołać liceum w miejsce Gimnazjum nr 3. Po długiej i wyczerpującej dyskusji członkowie zespołu uznali słuszność koncepcji pierwotnej.

Oto wnioski wypracowane przez komisję: nie jest zasadnym powołanie żadnej nowej, samodzielnej placówki edukacyjnej w mieście (z wnioskiem nie zgodziła się radna A. Pekar, od głosu wstrzymały się: Anna Banaszak z ZNP i dyrektor Gimnazjum Nr 3 Bogusława Jasińska). Wszyscy dyrektorzy zobowiązali się do ścisłej współpracy w tracie reorganizacji mającej na celu zapewnienie miejsc pracy jak największej liczbie nauczycieli i obsługi administracyjnej.

W okresie przejściowym ZSS i ZSP nr 2 zmienią swoje siedziby, a Prezydent Miasta zostanie poproszony o zabezpieczenie finansów, by dostosować budynek Gimnazjum nr 2 na potrzeby ZSS. Szkoła Podstawowa nr 3 pozostanie szkołą przyjmującą uczniów spoza obwodu do klas sportowych.

Źródło: UM

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021