W Tarnobrzegu

ZNP: 27 nauczycieli bez pracy, 6 na emeryturę w Tarnobrzegu. „To bzdury”

ZNP: 27 nauczycieli bez pracy, 6 na emeryturę w Tarnobrzegu. „To bzdury”

Wyliczenia przedstawione przez podkarpacki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego przeczą zapewnieniom minister edukacji, że po likwidacji gimnazjów, przywróceniu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum nauczyciele nie stracą pracy.

A jednak. – Po wakacjach do pracy w regionie nie wróci 482 nauczycieli z Podkarpacia, a ograniczenia etatów dotkną 1600 osób – mówi nam Stanisław Kłak, prezes zarządu okręgu podkarpackiego ZNP powołując się na czerwcowe dane pozyskane z ankiet przez prezesów zarządów oddziałów ZNP z 92 procent podkarpackich szkół.

Wynika z nich, że najwięcej zwolnień będzie w Tarnobrzegu. Do pracy, według ZNP, nie wróci 33 nauczycieli, w tym 27, dla których nie będzie zajęcia i 6, którzy przejdą na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne.

Jak ma wyglądać sytuacja w powiecie tarnobrzeskim? Według danych ZNP, w gminie Baranów Sandomierski pracę straci 18 nauczycieli, z czego dwóch przejdzie na emeryturę. W Nowej Dębie zwolnienia obejmą dziewięciu nauczycieli. Bezpiecznie mogą się za to czuć nauczyciele w gminie Gorzyce i Grębów.

Z podanymi wyliczeniami ZNP nie zgadzają się gminy. Nasi rozmówcy twierdzą, że nie będzie zwolnień na taką skalę, a pełny obraz zatrudnienia w szkołach znany będzie dopiero w pierwszym tygodniu września.

– Takie interpretowanie danych wprowadza w błąd, bo były one zbierane na podstawie majowych wypowiedzeń, w czasie, kiedy dyrektorzy nie mogą zapewnić pracy nauczycielom, którzy nie mają jej na stałe. Taka sytuacja ma miejsce co roku. U nas żadna osoba w związku z reformą nie traci pracy – komentuje Jolanta Kociuba, naczelnik wydziału edukacji, promocji i kultury Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

– To bzdury – zaprzecza burmistrz Baranowa Sandomierskiego podanej liczbie zwolnionych nauczycieli. – Czterech nauczycieli odeszło na emeryturę. Na ten moment brakuje nam godzin dla trzech nauczycieli ze zlikwidowanej szkoły w Knapach. Wszystko wskazuje na to, że pracę straci tylko jedna osoba – mówi Marek Mazur.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021