W Tarnobrzegu

ZNP: 27 nauczycieli bez pracy, 6 na emeryturę w Tarnobrzegu. „To bzdury”

ZNP: 27 nauczycieli bez pracy, 6 na emeryturę w Tarnobrzegu. „To bzdury”

Wyliczenia przedstawione przez podkarpacki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego przeczą zapewnieniom minister edukacji, że po likwidacji gimnazjów, przywróceniu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum nauczyciele nie stracą pracy.

A jednak. – Po wakacjach do pracy w regionie nie wróci 482 nauczycieli z Podkarpacia, a ograniczenia etatów dotkną 1600 osób – mówi nam Stanisław Kłak, prezes zarządu okręgu podkarpackiego ZNP powołując się na czerwcowe dane pozyskane z ankiet przez prezesów zarządów oddziałów ZNP z 92 procent podkarpackich szkół.

Wynika z nich, że najwięcej zwolnień będzie w Tarnobrzegu. Do pracy, według ZNP, nie wróci 33 nauczycieli, w tym 27, dla których nie będzie zajęcia i 6, którzy przejdą na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne.

Jak ma wyglądać sytuacja w powiecie tarnobrzeskim? Według danych ZNP, w gminie Baranów Sandomierski pracę straci 18 nauczycieli, z czego dwóch przejdzie na emeryturę. W Nowej Dębie zwolnienia obejmą dziewięciu nauczycieli. Bezpiecznie mogą się za to czuć nauczyciele w gminie Gorzyce i Grębów.

Z podanymi wyliczeniami ZNP nie zgadzają się gminy. Nasi rozmówcy twierdzą, że nie będzie zwolnień na taką skalę, a pełny obraz zatrudnienia w szkołach znany będzie dopiero w pierwszym tygodniu września.

– Takie interpretowanie danych wprowadza w błąd, bo były one zbierane na podstawie majowych wypowiedzeń, w czasie, kiedy dyrektorzy nie mogą zapewnić pracy nauczycielom, którzy nie mają jej na stałe. Taka sytuacja ma miejsce co roku. U nas żadna osoba w związku z reformą nie traci pracy – komentuje Jolanta Kociuba, naczelnik wydziału edukacji, promocji i kultury Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

– To bzdury – zaprzecza burmistrz Baranowa Sandomierskiego podanej liczbie zwolnionych nauczycieli. – Czterech nauczycieli odeszło na emeryturę. Na ten moment brakuje nam godzin dla trzech nauczycieli ze zlikwidowanej szkoły w Knapach. Wszystko wskazuje na to, że pracę straci tylko jedna osoba – mówi Marek Mazur.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem

rta24.eu16 czerwca 2021

Kolejne odkomarzanie w Tarnobrzegu- harmonogram

rta24.eu16 czerwca 2021

Drogi nad Jeziorem Tarnobrzeskim oddano do użytku

rta24.eu15 czerwca 2021

Prezydent podziękował seniorowi rodu Tarnowskich

rta24.eu15 czerwca 2021

Certyfikat Akredytacyjny dla Szpitala

rta24.eu15 czerwca 2021

Maleńczuk wystąpi w TDK-u

rta24.eu15 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu15 czerwca 2021

Przywrócone odwiedziny w tarnobrzeskim szpitalu

rta24.eu15 czerwca 2021

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021